ریدکس پلاس دفع حشرات ارسال پیامک
افزایش ممبر تلگرام ممبر تلگرام
 
چاپ  
 

 

                                                           سردشت 

این شهرستان در طول جغرافیایی 45 درجه و 32 دقیقه و 36 درجه و 9 دقیقه عرض جغرافیایی قرار دارد.مردم کردستان ، شهر سردشت را زادگاه « زرتشت » پیامبر ایرانی میدانند و بر این باورند که سردشت، تغییر یافته زرتشت است. بنای اولیه شهر سردشت در قبل از اسلام در گوشه شمالی شهر کنونی ، در کنار چشمه آب بزرگی قرار داشتهکه روزگاری به نام « نیزه رو » خوانده میشد. واژه سردشت از دو پاره « سر » به معنی بالا ، اول، ابتدا و آغاز و «دشت » به معنی زمین پهناور ،هموار، جلگه، و « سردشت » به معنی ابتدا یا آغاز و شروع یا بالای دشت است و بیان دیگر آغاز دشتی که تا رود « زاب » ادامه می یابد.

جمعیت این شهرستان بالغ بر 93168 نفر و مساحت آن 1406 کیلومتر مربع میباشد. این شهرستان دارای جنگلهای فراوانی میباشد. رود سردشت از این ناحیه میگذرد. شهرستان سردشت در 135 کیلومتری جنوب غربی مهاباد قرار گرفته و از شمال به پیرانشهر و از غرب به عراق محدود می باشد. 

                                                                     گمرک سردشت 

گمرک سردشت به منظور انجام امور قضایی پرونده های متشکله قاچاق از دیرباز تحت مدیریت گمرک آذربایجان غربی تا سال 1354 فعالیت می نمود به صورتی که در سازمان سال 1337 گمرک مذکور در مجموعه گمرکات استان آذربایجان غربی ، مشاهده می گردد . در سال 54 تشکیلات گمرک مزبور با 5 پست سازمانی به تصویب رسید و امور مربوطه تا سال 59 انجام گردید. در سال 61 به منظور انجام امور قضایی پرونده های قاچاق ، پست متصدی حقوقی و قضایی در تشکیلات گمرک ارومیه ایجاد و شاغل مربوطه در اداره دارایی سردشت مستقر گردید. در سال 79 مجددا گمرک مزبور با تعداد 6 پست سازمانی و 2 پست امور ایمنی راه اندازی گردید. هم اکنون بازارچه مرزی « قاسم رش » نیز تحت مدیریت گمرک مزبور در منطقه مشغول به فعالیت می باشد.