ریدکس پلاس دفع حشرات ارسال پیامک
افزایش ممبر تلگرام ممبر تلگرام
 
چاپ  
 

 

شهرستان مهاباد
مهاباد از شهرستان های استان آذربایجان غربی به شمار می رود که در ناحیه جنوب این استان واقع شده است. مرکز شهرستان مهاباد در 45 درجه و 43 دقيقه طول شرقی و 36 درجه و 46 دقيقه عرض شمالی و در ارتفاع 1340 متری از سطح دريا قرار گرفته است. شهرستان مهاباد از شمال به شهرستان نقده، از شمال غرب با شهرستان پيرانشهر، از غرب و جنوب غربی به شهرستان سردشت، از جنوب و جنوب شرقی با شهرستان بوکان، و شرق و شمال شرقی به شهرستان مياندوآب محدود می شود. براساس نتایج سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال 1390 جمعیت این شهرستان 215529 نفر اعلام شده و مساحت آن 2620 کیلومتر مربع بوده و دارای یک شهر و 2 بخش می باشد. آب و هوای نقاط مختلف شهرستان مهاباد به سبب پستی و بلندی و مناطق جنگلی متفاوت است . بدین معنی که قسمتهای کوهستانی سردسیر و ییلاقی و قسمتهای جلگه ای، ییلاقی معتدل است. مهاباد به علت داشتن زمینهای نسبتا حاصلخیز دارای اقتصاد کشاورزی بوده و عمده محصولات آن شامل غلات، حبوبات، توتون، سیب زمینی، چغندر، و صنایع محلی آن چرم سازی، اشیاء چرمی، قالی و قالیچه و گلیم بافی       می باشد. شهرستان مهاباد دارای جاذبه های طبيعی و تاريخی متعددی است. رودخانه مهاباد و رودخانه ی زرينه رود علاوه بر مزايای اقتصادی از جمله جاذبه های طبيعی منطقه نيز به شمار می آيند. چشمه های آب معدنی و غارهای معروف از جمله غاربورينگ بزرگ، بناهای تاريخی مانند مسجد جامع مهاباد، مقبره و دخمه های قديمی چون دخمه فقرگاه، پل، مدرسه و حمام های قديمی از مهم ترين ترين جاذبه های طبيعی و تاريخی منطقه هستند . نام قبلی شهرستان مهاباد، ساوجبلاغ مكری(كه در لهجه مهابادی سابلاغ گفته می شود که واژه ترکی به معنی چشمه سرد ) می باشدكه در زمان حكومت رضاخان  به« مهاباد» تغيير نام داده شده است.
گمرک مهاباد
قدمت گمرك مهاباد به بيش از يك قرن پيش برمي گردد، قديمي ترين سندي كه در مورد گمرك مهاباد در دسترس مي باشد به تاريخ 5ذيحجه سال 1316هجري قمري بر مي گردد كه مصادف با 1277-هجري شمسي  مي باشد .دراين سند فرماني به مهر وامضا ء وليعهد، مظفرالدين ميرزا قاجار در باره ميرزا محمدامين سررشته دارسواره مكري صادر گرديده است ، اين شخص يكي از تجار بزرگ مهاباد بوده كه اغلب كالاهاي خودرا به دولت عثماني آن زمان (تركيه )صادر مي كرده است . از سال 1354ساختار تشكيلاتي گمرك مهاباد بعنوان يكي از گمركات تابع ستاد نظارت استان با 5پست سازماني وبه منظور انجام امور قضايي و رسيدگي به پرونده هاي قاچاق به تصويب رسيد.
از سال 1359به علت درگيرهاي منطقه و شرايط خاص سالهاي اوليه انقلاب ،اين گمرك تعطيل ودر سال 1361به منظور پيگيري مسائل قضايي و مبارزه با قاچاق كالا ، تعداد يك پست تحت عنوان متصدي حقوقي وقضايي جهت تصدي يكي از كاركنان گمرك واستقرار در اداره دارايي مهاباد ايجادگرديد. تا سال 1371عرصه واعياي ساختمان كنوني گمرك مهاباد جهت پشتيباني از عمليات جنگي در اختيار اداره راه قدس قرار داده شده بود كه پس از طي مراحل قانوني مجداً به خود گمرك اعاده گرديد.و تا ابتداي سال 89 اين گمرك با 13پست سازماني صرفاً در امر رسيدگي به پرونده هاي قاچاق مكشوفه در حوزه هاي قضايي شهرستانهاي شاهيندژ.تكاب .بوكان ،مياندواب ، نقده، اشنويه، پيرانشهر، سردشت و مهاباد رسيدگي و پيگيرهاي لازم را تا زمان وصول جرايم بعمل مي آورد [كه در سنوات گذشته از لحاظ تعداد پرونده هاي متشكله در زمينه قاچاق كالا در سطح كشور رتبه دوم را به خود اختصاص داده است]
بالحاظ پتانسيل ها و قابليت هاي موجود در منطقه اعم ازشهرک صنعتي، معادن وسيع از جمله، سنگ هاي معدني،تزئيني و ساختماني، وجود مراكز پرورش دام و طيور ونيز ايجاد پتروشيمي وسيع در اين شهرستان،ضرورت توسعه گمرك مهاباد را بيش از پيش به مسئولين ذیربط تداعي مي كرد،كه در راستاي همين امر  ،توفيق اخذ رويه صادرات كالا از اين گمرك در سال 89حاصل ودر مورخه 11/3/89 با برگزاري مراسم افتتاح ،اين رويه بطور رسمي در اين شهرستان راه اندازي و اولين محموله صادراتي از نوع جوجه يكروزه به مقصد كشور عراق عازم گرديد.
با توجه به نزديكي مهاباد و شهرهاي كرد نشين منطقه شمال غرب ايران به اقليم كردستان عراق، وجودروابط قومي و قرابتي بين مردم مناطق مذكور موجب شده تا اهالي دو كشور با خوردرو سواری خود اقدام به مسافرت نمایند . در گذشته مردم منطقه براي اخذ پروانه خروج موقت وپلاك بين المللي خودرو به گمرك اروميه يا ساير گمرکات مراجعه ودر اين راستا مشكلات فراواني را متحمل مي شدند؛ كه در سال  1389 با تلاش مسئولين ذیربط اين مشكل با اخذ رويه صادرات موقت يا همان خروج موقت خودرو سواری و كاميون مرتفع و اين رويه از مورخه 11/7/89 رسماً در اين گمرگ را ه اندازي گرديد.
در حال حاضر گمرك مهاباد در داخل شهر روبروی فرمانداری- ابتدای جاده سردشت واقع و مساحت آن به متراژ 2500متر مربع عرصه و عياني شامل دو باب واحد مسكوني ، سه باب انبار و يك واحد ساختمان اداري می باشد . که امید است با همت مسولین و با گسترش فضای اداری گمرک مهاباد و توسعه رویه های گمرکی ، شاهد شکوفایی تجارت قانونی منطقه و پویایی اقتصاد شهرستان و رفع معضل بیکاری کشور باشیم.
آدرس : آذربایجانغربی - مهاباد روبروی فرمانداری گمرک مهاباد . تلفن 42223204-044   فاکس 42232070- 044