ریدکس پلاس دفع حشرات ارسال پیامک
افزایش ممبر تلگرام ممبر تلگرام
 
چاپ  
 

  

پیرانشهر

  شهر پیرانشهر در جنوب غربی استان آذربایجان غربی و در عرض 32 درجه و 42 دقیقه و طول 45 درجه و 8 دقیقه قرار دارد. جمعیت این شهرستان بالغ بر 86721 نفر و مساحت آن 2178 کیلومتر مربع است.

پیرانشهر قبلا به نام جلگه لاهیجان پیران نامیده میشد. ظاهرا بعدها عشایر چادرنشین در این دشت خانه ساخته و در آنها زندگی می کرده اند. در زبان کردی « خانه » به معنی خانه های کنار هم ااست از این رو این محل را « خانه » نامیدند. خانه در سال 1329 تابع دهستان پیران مهاباد بود. این منطقه به علت قرار گرفتن در کنارر مرز ایران و عراق از جایگاه نظامیی استراتژیک ویژه ای برخوردار بوده است. در اوایل دوران پهلوی این منطقه از نظر نظامی تقویت شد و در آن پادگان مرزبانی و گمرک ایجاد و اندک اندک آباد و به صورت شهر درآمد.  در سال 1338 دهستان های « پیران، کهنه، لاهیجان، مامش » به بخش خانه به مرکزیت « خانه » تبدیل و تابع شهرستان نقده شد. از آنجا که مردم ایل پیران در این ناحیه به ویژه در شهر خانه سکونت داشتند، نام شهر به « پیران شهر » یعنی شهر عشایر پیران تغییر یافت. آب و هوای پیرانشهر سرد با تابستانی معتدل می باشد. شغل ساکنین کشاورزی و دامپروری و زبان آنها کردی است. دین اهالی اسلام  و مذهب آنان اهل تسنن می باشد.

پیرانشهر از شمال به نقده و اشنویه، از شرق به مهاباد، از جنوب به سردشت و از غرب به عراق محدود می باشد. 

گمرک پیرانشهر

 

در اوایل حکومت سابق،  گمرک پیرانشهر تحت عنوان دفتر گمرکی خانه در منطقه ایجاد و امور مبادلات مرزی و قضایی در گمرک مذکور انجام می گردید. این دفتر گمرکی در سال 1337 در مجموعه گمرکات استان آذربایجان مشغول فعالیت بود. در سال 1354 گمرک مزبور تحت عنوان دفتر گمرکی پیرانشهر با 60 پست سازمانی در امور قضاییی فعالیت می نمود. این امر تا سال 1360 ادامه داشت و  با شروع درگیریهای منطقه، گمرک مزبور تعطیل و اماکن آنها در اختیار نیروهای نظامی درآمد. با تعطیلی گمرک پیرانشهر، به منظور انجام امور قضایی در شهرستان پیرانشهر 1 پست متصدی قضایی در مجموعه پستهای گمرک پیش بینی گردید. مجددا بهمنظور راه اندازی گمرک پیرانشهر در سال 71 با تعداد 9 پست سازمانی ایجاد گردید وبا تغییرات حادث شده در کشور عراق و سقوط رژیم بعثی از سال 82 حجم فعالیت گمرک پیرانشهر بسیار افزایش یافته و به عنوان مهمترین گمرک در منطقه شمالی عراق فعالیت می نماید. بازارچه مرزی « تمرچین» نیز در مجموعه مدیریت گمرک پیرانشهر فعالیت می نماید که گمرک پیرانشهر نیز در محل بازارچه مستقر می باشد.