ریدکس پلاس دفع حشرات ارسال پیامک
افزایش ممبر تلگرام ممبر تلگرام
 
چاپ  
 

 

شهرستان ارومیه

شهر ارومیه به عنوان  مرکز استان آذربایجان غربی، در جلگه ای به طول 70 کیلو متر و عرض 30 کیلومتر و با مساحتی برابر 5298 کیلومتر مربع در کنار دریاچه لاجوردی ارومیه گسترده است. این جلگه از رسوبات رودهای باراندوز ، شهر چای ، روشه چای و نازلو چای که همه ساله به طور منظم منطقه را مشروب می سازند، پوشیده شده است.پیشینه تریخی و استقرار این شهر در مسیر قفقاز ، ارمنستان ، آسیای صغیر و بین النهرین و نیز زین های بارور و آب و هوای مساعد ، اهمیتبسیار ویژه ای را به آن بخشیده است. ارومیه در 45 درجه و 2 دقیقه طول جغرافیایی و 37 درجه و 2 دققه عرض جغرافیایی قرار داردو جمعیت آن بالغ بر 725008 نفر میباشد. غرب دریاچه ارومیه همواره بش از سایر نقاط ایران مورد توجه ملل ماقبل تاریخ قرار داشته است. زیستگاههای متعدد که امروزه به صورت ته هایی باستانی باقی مانده است ، نیز موید همین امر است. یکی از این تپه ها که به نام « گوی تپه » معروف است، با قدیمی ترین تپه های باستانی بین النهرین آسیای صغیر و فلات ایران رقابت می کند.

انتساب چند زرتشتی مدفون در ارومیه که در هنگام تولد حضرت مسیح (ع) به بیت اللحم رفته بودند، حاکی از آن است که این شهر یکی از بزرگترین کانونهای مذهبی و اجتماعی گذشته های دور بوده است. سرداران و امپراتوران روم جهت دستیابی به آتشکده با آذرخش بزرگ زرتشتیان و پایتخت تابستانی ساسانیان (گزنا تخت سلیمان بارها از ارومیه عبور کرده اند.

بعد از اسلام ، ارومیه به عنوان دومین شهر مهم آذربایجان پس از مراغه به شمار میرفت. از قرن 15 میلادی که ترکان عثمانی جایگزین امپراتور روم شرقی شدند، بازار ارومیه به عنوان شهر سرحدی اهمیت فوقالعاده ای پیدا کرد و از برج و باروی مهمی برخوردار شد. برج سه گنبد و مسجد جامع ارومیه از یادگارهای عظمت تمدن اسلامی در منطقه به شمار میرود.

شهر ارومیه نقطه تلاقی اقوام و ادیان پیرامون خود از قبیل آشوریها ، ارمنی ها، یهودیها و بالاخره مسلمانان بود . آثار تاریخی شهرستان ارومیه شامل « یخچال دوقوا ، تپه زیوه ، کلیسای آشوریها ، استانه ، مسجد جامع، مسجد سردار، مسجد مناره، مسجد اعظم، مسجد مطلب خان » و بسیاری از آثار دیگر میباشد.

شهرستان ارومیه دارای 3 شهر و 5 بخش میباشد

گمرک ارومیه

گمرک ارومیه قدمتی دیرینه دارد. در سال 1913 میلادی که مسیو « نوز» بلژیکی در راس گمرک ایران قرار داشت، یکی از هموطنان وی به نام « بوتیو» به عنوان رییس گمرکات ارومیه منصوب گردید. در طی سالهای 1914 و 1915 « کردونیه لوژون » و « موروجی» این سمت را عهده دار بودند. گمرک ارومیه در سال 1337 تحت مدیریت گمرکات استان آذربایجان غربی فعالیت مینمود و گمرکات تابعه آن نیز عبارت از « بازرگان ، سرو ، سردشت ، پیرانشهر و اشنویه » بودند. در سال 1347 گمرکات آذربایجان غربی منحل و گمرک مزبور تحت عنوان گمرک مستقل رضاییه در مجموع اداره کل گمرکات منطقه غرب با مرکزیت تبریز فعالیت مینمود.

در سال 1354 گمک ارومیه در مجموعه معاونت منطقه غرب و با گمرکات تابعه « سرو، پیرانشهر ، اشنویه ، مهاباد» فعالیت مینمود.

در سال 1360 گمرکات استان آذربایجان غربی به مرکزیت « بازرگان » مجددا تشکیل و گمرک ارومیه به عنوان یکی از گمرکات تابعه آن در آمد و ناظر گممرکات تحت عنوان مدیر کل گمرک بازرگان در مرز بازرگان مستقر گردید.

در سال 1370 با ایجاد حوزه نظارت گمرکات آذربایجان غربی ، گمرک ارومیه در سطح مدیریت با گمرکات تابعه مهاباد و پیرانشهر فعالیت مینمود.

در حال حاضر گمرک ارومیه و گمرکات تابعه شامل « پیرانشهر ، سرو ، مهاباد ، سردشت ، بازرگان ، پلدشت ، خوی ، رازی » و بازارچه های مررزی « سرو ، ساری سو ، رازی ، قاسم رش ، تمرچین ، صنم بلاغی ، کلاشین » تحت مدیریت حوزه نظارت آذربایجان غربی فعالیت مینماید. عمده فعالیت گمرک ارومیه شامل واردات ، صادرات ، تررانزیت ، امانات پستی ، مسافری ، قضایی و ... میباشد